Sotsiaalvõrgustiku suurejooneline isikuandmete leke

Karlis Kolk

16933464_1329411350472531_3989076_nOn hämmastav, kuidas Eesti mainstream meedia ignoreerib ajastu üht suurimat isikuandmete leket. Nimelt on tegemist Facebooki andmelekkega, mille käigus kasutati ligikaudu 50 miljoni inimese isikuandmeid, et mõjutada valimistulemusi USA-s, mille tulemusena sai võimule Donald Trump.

Leke tuli ilmsiks tänu „vilepuhujale“, kes oli isiklikult vastutav ajaloo ühes suurimas isikuandmete lekke juhtumis. Analüüsifirma Cambridge Analytica „vilepuhuja“ tunnistab, et nad kulutasid miljon dollarit, et töödelda miljonite Facebooki kasutajate isikuandmeid, et neid siis poliitilistel eesmärkidel kasutada. Ka Facebook on tänaseks tunnistanud, et selline juhtum on aset leidnud. Käimas on juurdlused, et välja selgitada juhtumi üksikasjaolud. Kahtlustatakse, et ka Venemaa võib olla asjasse segatud.

Samas on see juhtum heaks näiteks, kui tähtis on „vilepuhujate“ roll. Kui poleks olnud seda ühte töötajat, kelle südametunnistus hakkas valutama, siis kasutaks Cambridge Analytica ilmselt senimaani meie isikuandmeid, et mõjutada poliitilist maastikku maailmas. Poliitika omakorda avaldab mõju meile kõigile, mistõttu on kahetsusväärne, et suurkorporatsioonid seesuguseid räpaseid meetmeid kasutavad.

Facebooki või mõne muu platvormi kasutajatele võib südamele panna, et mida vähem te endast infot veebis jagate, seda parem. Jagades oma infot veebis, usaldate te oma mõningal juhul üsnagi delikaatsed isikuandmed täiesti tundmatutele nägudele, kes ei kohku neid kasutamast oma hüvanguks.

Loe lisaks

in english:

https://www.theguardian.com/news/2018/mar/17/cambridge-analytica-facebook-influence-us-election

eesti keeles:

https://novaator.err.ee/690560/malbe-sotsiaalvorgustik-muudeti-turanne-teenindavaks-poliitiliseks-relvaks

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.